Na początku pojawił się pomysł… Pomysł organizacji konkursu ogólnopolskiego, który niczym ziarenko rzucone na urodzajny grunt, zaczął kiełkować. Z czasem rozrósł się. Teraz jest już całkiem sporych rozmiarów… Aż trudno w to uwierzyć, ale piąta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologiczno-Artystycznego „Magiczny świat zabawek” pod patronatem honorowym: Marka Michalaka - Rzecznika Praw Dziecka, Krzysztofa Obrzuta - Wójta Gminy Rudziniec, Urszuli Bauer - Śląskiej Kuratora Oświaty, Waldemara Dombka - Starosty Gliwickiego, Jana Spałka - Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach, Gminnego Ośrodka Kultury Rudziniec oraz Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Lokalnego Sołectwa Rudno już za nami!

Pięć lat temu, gdy zrodził się pomysł organizacji konkursu o zasięgu ogólnopolskim poświęconego zabawkom, zapewne nikt nie spodziewał się, że odniesie on aż taki sukces! To cieszy i daje motywację do dalszej pracy. Co roku organizatorzy starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi i proponować im zadania interesujące dla nich i rozwijające twórcze działanie. W tym roku po raz drugi rudnowska inicjatywa miała charakter proekologiczny a hasło przewodnie konkursu brzmiało: naszą Ziemię szanujemy, ekokoszulkę projektujemy!

Uczestnicy przygotowali (na papierze) projekt koszulki. Bohaterem była zabawka zachęcająca do dbania o środowisko naturalne. Należało opracować również hasło proekologiczne i umieścić je na koszulce. Napłynęło 50 prac! Każda z nich była inna, niepowtarzalna. Komisja w składzie: mgr Jolanta Zygmunt-Więzik – artystka-plastyk, mgr Jolanta Błasiak-Wielgus - fotograf, mgr inż. Agnieszka Polowczyk – specjalistka ds. ochrony środowiska, nie miała łatwego zadania. Obrady trwały długo, dyskusja była ożywiona. W końcu panie ustaliły ostateczny werdykt:

I MIEJSCE

KAROLINA JAŃCZAK

UCZENNICA KL. VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II

W RUDZIŃCU

(OPIEKUN: P. WIOLETTA DYMEL)

 

II MIESCE

DAGMARA MUSKAŁA

UCZENNICA KL. VI ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO

W PONISZOWICACH (OPIEKUN: P. ALEKSANDRA SEROCZYŃSKA)

 

II MIEJSCE

NADIA MENDEL

UCZENNICA KL. VI PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W DĄBROWIE (OPIEKUN: P. RENATA PLANERT-PALAK)

 

III MIEJSCE

JULIA MYSŁOWIECKA

UCZENNICA KL. VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II

W RUDZIŃCU (OPIEKUN: P. EWELINA LATOSKA)

 

WYRÓŻNIENIE

DOMINIKA TABOŁ

UCZENNICA KL. V PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W DĄBROWIE

(OPIEKUN: P. RENATA PLANERT-PALAK)

 

WYRÓŻNIENIE

DAMIAN MYSZOR

UCZEŃ KL. VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II

W RUDZIŃCU

(OPIEKUN: P. WIOLETTA DYMEL)

 

Jak co roku podsumowanie konkursu zostało połączone z uroczystą galą, którą w tym roku zorganizowano 19 października 2017 r. Przybyli na nią Laureaci wraz z opiekunami, p. Beata Zielińska - st. wizytator, reprezentująca Delegaturę w Katowicach Kuratorium Oświaty w Katowicach, p. Andrzej Hosz - zastępca wójta Gminy Rudziniec, p. Danuta Czok - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Rudziniec, radna p. Bernadeta Fitzke. Rzecznik Praw Dziecka nie mógł być obecny na tegorocznej uroczystości, jednak nie zapomniał on o „swojej ulubionej szkole na Górnym Śląsku” i napisał do Laureatów oraz organizatorów list z gratulacjami, zapewniając jednocześnie o swym wsparciu. Rzecznik ufundował ponadto nagrody rzeczowe dla zwycięzców.

Uroczystość rozpoczęła mgr Ewa Dohrmann – dyrektor ZSP w Rudnie, która powitała licznie zgromadzonych gości i wprowadziła ich w tematykę konkursu.

Po części oficjalnej przyszedł czas na to, aby głos zabrali uczniowie klas IV-VI. Pod opieką p. Małgorzaty Prochoty i p. Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź przygotowali oni program artystyczny, w którym przedstawili metaforyczną bajkę o drzewie, które wciąż obdarowywało człowieka. Pokazali, jak bardzo człowiek jest uzależniony do drzew i jak – niestety – potrafi być dla nich okrutny. Następnie zaprosili widzów do siedziby samego Jamesa Bonda, bowiem wcielili się w rolę agentów spieszących na pomoc drzewom. W jaki sposób postanowili je uratować? Wpadli na pomysł, aby zaangażować dziennikarkę, która nakręciła ciekawy wywiad z drzewami, ten z kolei został wyemitowany wśród dzieci – największych sprzymierzeńców drzew. Poszczególne części występu zostały przeplecione piosenkami, w których dzieci przypominały wszystkim o konieczności ochrony środowiska.

W dalszej kolejności przyszedł czas na chwilę wyczekiwaną przez wszystkich: rozdanie nagród ufundowanych przez: p. Marka Michalaka - Rzecznika Praw Dziecka, p. Krzysztofa Obrzuta - Wójta Gminy Rudziniec, p. Jana Spałka - Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, p. Grzegorza Gwóźdź – właściciela firmy informatyczno-reklamowej GTECH, p. Danutę Czok – dyrektor GOK Rudziniec, p. Renatę Böhm – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Sołectwa Rudno, Sołtys Rudna - p. Iwonę Nowara, Radnych: p. Bernadetę Fitzke o Sebastiana Böhm, ROM-E „Metis” w Katowicach, firmę DigitalFOTO Gliwice, Radę Rodziców ZSP w Rudnie. Dzięki hojności sponsorów Laureaci mogli zostać sowicie obdarowani. Sporą niespodzianką były koszulki z nadrukiem zwycięskich prac!

Piąta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologiczno-Artystycznego pt. „Magiczny świat zabawek” już za nami. To chyba najlepszy czas, aby wysnuć wnioski do dalszej pracy, by nasze działania przynosiły jak najlepsze owoce i były prowadzone z korzyścią dla uczestników. Cieszymy się, że co roku tak licznie biorą udział w naszym konkursie i przygotowują prace na coraz wyższym poziomie. Serdecznie Wam za to dziękujemy! Mamy nadzieję, że również w przyszłości nam nie zabraknie pomysłów a Wam - chęci do pracy.

 

zdjecie zdjecie
zdjecie zdjecie

 

zdjecie zdjecie zdjecie

 

Tekst: dr Bożena Kaczmarczyk-Gwóźdź