ELEKTRONICZNE ZWOLNIENIA LEKARSKIE (e-ZLA) dla pracowników/pacjentów

 

baner

 

Od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej.

 

Jeżeli Twój pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), to ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich swoich pracowników. Gdy lekarz wystawi Ci takie zwolnienie, nie musisz dostarczać go pracodawcy. E-ZLA zostanie przesłane do niego automatycznie, a Ty możesz spokojnie wracać do zdrowia.

O tym, czy Twój pracodawca ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich na PUE ZUS, powinieneś dowiedzieć się od niego. Wie o tym również lekarz, który wystawia elektroniczne zwolnienie lekarskie.

E-ZLA, które lekarz Ci wystawił, możesz zobaczyć na swoim profilu na PUE ZUS (www.zus.pl). Nie musisz więc prosić lekarza, żeby wydrukował Ci zwolnienie.

Jeśli Twój pracodawca nie ma dostępu do e-ZLA (nie ma swojego profilu na PUE ZUS), nie można przekazać mu tego dokumentu elektronicznie. W takiej sytuacji lekarz musi Ci wręczyć wydruk zwolnienia, które wystawił elektronicznie (wydruk e-ZLA). Ten wydruk musisz dostarczyć swojemu pracodawcy. O tym, że potrzebny jest Ci wydruk e-ZLA, lekarz będzie wiedział          z systemu, w którym wystawia zwolnienia. Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA musi być opatrzony podpisem i pieczątką lekarza.

>>ulotka dla pacjentów<<

>>ulotka dla pracodawców<<

Więcej informacji o e-ZLA znajdziesz na stronie internetowej: www.zus.pl/ezla