Szkoły i przedszkola zamknięte do końca zajęć

w roku szkolnym 2019/2020

 

Szanowni Państwo, kolejny raz konsultowałem z dyrektorami zespołów szkolno-przedszkolnych i szkół podstawowych możliwość powrotu dzieci do przedszkoli i klas I – III szkół podstawowych.

Informuję, że ze względu na duże zagrożenie zakażeniem COVID-19 nie jest możliwe bezpieczne otwarcie szkół i przedszkoli do zakończenia regularnych zajęć w roku szkolnym 2019/2020, czyli do 28 czerwca 2020r.

Zainteresowanie rodziców powrotem dzieci do szkół i przedszkoli jest nadal bardzo małe.

Biorąc pod uwagę znaczny rozwój epidemii w województwie śląskim, w tym na terenie Gminy Rudziniec oraz możliwości dostosowania placówek do wytycznych przeciwepidemicznych i sugestię służb sanitarnych zdecydowaliśmy o dalszym zawieszeniu zajęć, aby zapewnić bezpieczeństwo i chronić zdrowie dzieci, ich rodziców, opiekunów           oraz  pracowników.

Uczniowie nadal mają możliwość korzystania z konsultacji. Sposób przeprowadzania konsultacji ustalili Dyrektorzy poszczególnych szkół i zespołów indywidualnie. Informacje           o sposobie przeprowadzania konsultacji udostępnione są na stronach internetowych poszczególnych szkół i będą nadal podawane uczniom w trakcie zdalnego nauczania.

 

Krzysztof Obrzut
Wójt Gminy Rudziniec

 

 

Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony koronawirusem?

12 dnia możesz zrobić test w punkcie pobrań. Jeżeji jesteś mieszkańcem Pyskowic lub okolicznych miejscowościach nie musisz już czekać na wymazobus albo szukać odległego miejsca. Od ubiegłego tygodnia taki punkt działa w Szpitalu sp. z o.o. w Pyskowicach.

 
NIE MUSISZ CZEKAĆ NA WYMAZOBUS. BADANIA ZROBISZ W PUNKCIE PRZY SZPITALU W PYSKOWICACH
 
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia test jest bezpłatny, ale można go wykonać wyłącznie 12 dnia kwarantanny. W każdym innym dniu nie będzie to możliwe, nawet odpłatnie. Aby wykonać badanie można spróbować skontaktować się z sanepidem, by umówić wymazobus lub udać się do jednego z punktów pobrań.


Najbliższy od ubiegłego tygodnia działa w mieście Pyskowice, w placówce przy ul. Szpitalnej 2. Badania wykonywane są codziennie, w dni powszednie między godziną 15. a 17, a w weekendy od 12.00  do 14.00. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja, pod numerem  663101236.

Dzień przed badaniem pacjent  otrzyma sms z informacją, że może opuścić miejsce izolacji celem wykonania testu. Policja, która kontroluje obecność w domu podczas kwarantanny, będzie powiadomiona o tym fakcie.

Ministerstwo Zdrowia w swojej informacji podkreśla, że na miejsce pobrań nie wolno dojechać rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani udać się pieszo, a jedynie własnym samochodem. Po drodze nie można wysiadać z auta ani załatwiać żadnych spraw. Jeśli kwarantannę  odbywa kilka osób, a mają zrobić test tego samego dnia, mogą pojechać jednym samochodem.

Jak wykonać badanie

Na badanie należy:
 zabrać dokument ze zdjęciem i numerem PESEL,
udać się własnym autem bezpośrednio do najbliższego punktu pobrań, bez załatwiania czegokolwiek po drodze,
 podczas wyjścia przestrzegać zasad higieny i społecznego dystansu,
 na miejscu należy pozostać w aucie, wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu.

 

Gdzie sprawdzić wynik?

Po wykonaniu badania wynik pokaże się na Internetowym Koncie Pacjenta, poinformuje o nim  również laboratorium.

 

Co oznacza wynik?

Jeśli są już wyniki testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta wyświetli się jeden z czterech komunikatów:
    negatywny – wynik ujemny testu - to oznacza, że pacjent nie ma koronawirusa, a stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić go z kwarantanny.
    niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną,  
    nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej po 24–48h,
    pozytywny – wynik dodatni testu - potwierdzono obecność koronawirusa, pacjent i osoby, które miały z nim kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.

 

W przypadku dodatniego wyniku należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

 

Młody rolnik 2020 – dla kogo 150 tys. zł wsparcia?

>>więcej<<

 

ARiMR: Szkolenie online z „Restrukturyzacja małych gospodarstw”   

>>więcej<<

 

 

Dopłaty 2020: milion wniosków od rolników już w ARiMR

>>więcej<<